logo
.
 
Historia
histoire

Powr贸t - back

J臋zyk francuski dla legionist贸w

J臋zyk francuski dla legionist贸w

 

Legia Cudzoziemska, mimo, i偶 w jej sk艂ad wchodz膮 dziesi膮tki narodowo艣ci m贸wi膮cych wieloma j臋zykami, jest francuskoj臋zyczna. Pierwotnie utrzymywano bataliony narodowe, jak na ten przyk艂ad polski czy niemiecki, gdzie obowi膮zywa艂y j臋zyki narodowe cho膰 kadra oficerska porozumiewa艂a si臋 z prze艂o偶onymi w j臋zyku francuskim. Z czasem jednak dow贸dztwo Legii dosz艂o do wniosku, i偶 utrzymywanie podzia艂贸w narodowych nie sprzyja integracji formacji. St膮d te偶 pojawiaj膮 si臋 oddzia艂y mieszane etnicznie. Ten system istnieje do dzi艣. Pierwotnie kwestia nauki j臋zyka francuskiego by艂a problememosobistym ka偶dego legionisty, jak nie rozumia艂 co si臋 do niego m贸wi docierano w spos贸b 鈥瀎izyczny鈥 do niego, zreszt膮 ten system funkcjonuje do dzi艣, jak nie rozumiesz to zrozumiesz poprzez pompowanie czy dodatkowe s艂u偶by. St膮d te偶 podstawowa znajomo艣膰 francuskiego pojawia艂a si臋 pr臋dzej czy p贸藕niej. Wa偶ne jest te偶 to, 偶e bez znajomo艣ci francuskiego mo偶liwo艣膰 ewentualnej kariery w Legii by艂a minimalna. W XX wieku zdarza艂o si臋 po wojnach 艣wiatowych, 偶e jedna grupa etniczna zdecydowanie dominowa艂a nad innymi. Byli to Niemcy, i to zar贸wno po I jak i II wojnie 艣witowej. W praktyce j臋zyk niemiecki sta艂 si臋 drugim j臋zykiem Legii, wartozwr贸ci膰 uwag臋, 偶e i w tradycyjnych pie艣niach Legii wiele jest nadal 艣piewanych po niemiecku co 艣wiadczy o wielkim wp艂ywie tego j臋zyka na Legi臋.

 

W okresie po II wojnie 艣wiatowej nap艂yw ochotnik贸w niemieckich by艂 tak wielki, 偶e wydawano samouczki dla rekrut贸w niemieckich. Przyk艂ad takiej ksi膮偶eczki poni偶ej, wydanej przez 1 Pu艂k Cudzoziemski w okresie walk w Indochinach. W wielu oddzia艂ach 偶o艂nierze porozumiewali si臋 w j臋zyku niemieckim na co dzie艅.

 

 

 

 

 

Wraz z bardziej 鈥瀋ywilizowanymi鈥 metodami jakimi zacz膮艂 kierowa膰 si臋 XX wiek wprowadzono tak偶e zaj臋cia z j臋zyka francuskiego dla legionist贸w cudzoziemskich. Najbardziej jednak istotn膮 zmian膮 by艂o wprowadzenie 鈥瀊inome鈥 czyli francuskoj臋zycznego legionisty, kt贸ry stawa艂 si臋 przypisanym cudzoziemskiemu legioni艣cie koleg膮. Przebywa艂 znim stale i w ten spos贸b w praktyce uczono francuskiego. System ten trwa do dzi艣. Obecnie Legia stara si臋nadal u艂atwia膰 nauk臋 j臋zyka. Wydany zosta艂 prosty podr臋cznik przygotowany pod k膮tem legionist贸w, a opublikowany przez wydawnictwo Kepi Blanc.

 

 

 

Wreszcie dbaj膮c o nauczenie legionist贸w podstawowych informacji na temat Legii, jej struktury, tradycji, zachowa艅 na polu bitwy i w zasadzie wszystkiego co wa偶ne w 偶yciu 偶o艂nierza Legii, wydany zosta艂 w formacie kieszonkowym Carnet du L茅gionnaire, kt贸ry jest w zasadzie kieszonkow膮 encyklopedi膮 ka偶dego legionisty.